چهارسوق چیست؟

زنان و مردانی بزرگ با عزمی راسخ فرصت‌هایی کم‌نظیر برای رشد کودکان در روستاهای دور از پایتخت و مناطق صعب‌العبور فراهم آورده‌اند. نسل جدید معلمان و مربیان، محیط‌های یادگیری را با روش‌های ابتکاری و دوست‌داشتنی مدیریت می‌کنند. مجموعه‌ها و موسسه‌های جوان، با نوآوری‌های خود در حال جذاب‌ و کارآمدتر کردن روش‌های تربیت و یادگیری هستند. پژوهش‌گران و متفکرینِ دغدغه‌مند، فعالیت‌های خود را بر یافتن پاسخ‌های موثر برای مسایل نظام تعلیم و تربیت متمرکز کرده‌اند. الگوهای نوین و بومی آموزشی و تربیتی، در شهرها و حتی روستاهای مختلف کشورمان سربرآورده‌اند و تعداد و تنوع‌شان به سرعت در حال افزایش است.

چهارسوق شبکه فعالان تحول‌خواه تعلیم و تربیت است؛ محلی برای دیده‌شدن فعالیت‌های امیدبخش و نوآورانه آموزشی و اشتراک‌گذاری تجربه‌ها، ایده‌ها، و نظرات. چهارسوق بستری برای شبکه‌سازی و هم‌افزایی معلمان، دانشجویان، مدیران مدارس، فعالان فرهنگی، مدرسه‌ها، موسسه‌ها، اهالی رسانه، و حتی دانش‌آموزان و والدین دغدغه‌مند در حوزه تعلیم و تربیت است.

چهارسوق در سال ۱۳۹۲ در دانشگاه صنعتی شریف و با حضور جمعی از فعالان حوزه آموزش کشور با ایجاد فضایی برای ارائه باکیفیت تجربه‌ها و نظریه‌های بومی تعلیم و تربیت متولد شد. در سال‌های آینده به تدریج رشد کرد و یادگرفت که چگونه می‌تواند بسترساز شکل‌گیری یک شبکه مردمی گسترده و اثرگذار در حوزه آموزش باشد. به لطف خدا، دهمین رویداد چهارسوق- در آذرماه ۹۶ -با حضور نزدیک به ۶۰۰ نفر از فعالان و علاقه‌مندان حوزه تعلیم و تربیت از سراسر کشور، به بزرگ‌ترین گردهمایی مردمی فعالان تعلیم و تربیت کشور تبدیل شد. در ده نشست گذشته، در مجموع ۷۶ ارائه توسط صاحب‌نظران تعلیم و تربیت -از مدیران ارشد نظام آموزشی گرفته تا معلمان روستایی؛ و از استاد دانشگاه گرفته تا گرافیست و معمار- در چهارسوق انجام شده است.

چهارسوق در مسیر تکامل خود و با فراتر رفتن از قالب رویداد، در آستانه تبدیل شدن به یک جریان تحول‌خواه در قالب یک شبکه اجتماعی متشکل از تحول‌خواهان آموزشی است. رویداد یازدهم چهارسوق یکی از اجزای مهم این جریان خواهد بود که با ارائه‌هایی ناب در حوزه تعلیم و تربیت، و اجرای فعالیت‌ها و بازی‌های مشارکتی -که تجربه خوب در کنارِ هم قرار گرفتن برای پیش‌برد یک حرکت بزرگ را برای مخاطبان به همراه می‌آورد-، میزبان صدها نفر از فعالان آموزشی کشور خواهد بود. شبکه اجتماعی مجازی چهارسوق، به عنوان یکی دیگر از اجزای مهم و راهبردی این حرکت اجتماعی، فرصتی بی‌نظیر را برای شبکه‌سازی، مشارکت و هم‌افزایی هزاران نفر از اثرگذاران بالقوه و بالفعل کشور در مسیر تحول نظام آموزشی کشور فراهم می‌آورد. «پویش آرزوهای تحولی» نیز به‌عنوان یکی دیگر از اجزای چهارسوق در سال جاری با هدف تقویت امید و هم‌افزا کردن خواست‌های فعالان تعلیم و تربیت کشور اجرا خواهد شد.