یازدهمین رویداد نوآوری‌های آموزشی چهارسوق

یازدهمین رویداد نوآوری‌های آموزشی چهارسوق

26 بهمن 1397
تهران، مرکز آفرینش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

کد تخفیف اختصاصی هر بلیت در توضیحات همان بلیت در صفحه ثبت‌نام آمده است.

تحولات بزرگی در حال روی دادن است …

نسل جدید معلمان، محیط‌های یادگیری را با روش‌های ابتکاری و دوست‌داشتنی مدیریت می‌کنند. مجموعه‌های نوپا، با نوآوری‌های جذاب روش‌های تربیت و یادگیری را کارآمدتر کرده‌اند. پژوهش‌گران و متفکرینِ دغدغه‌مند، به دنبال یافتن پاسخ‌های مؤثر برای مسائل نظام تعلیم و تربیت هستند. الگوهای آموزشی و تربیتی نوینِ بومی، در شهرها و روستاهای مختلف کشور سر برآورده‌اند؛ و زنان و مردانی بزرگ، با عزمی راسخ فرصت‌هایی کم‌نظیر برای رشد کودکان در روستاهای دورافتاده و مناطق صعب‌العبور فراهم آورده‌اند.

چهارسوق اجتماعی است برای تجلی حرکت‌های امیدبخش و نوآورانه آموزشی و تربیتی؛ و محلی برای اشتراک‌گذاری ایده‌ها و تجارب. چهارسوق شبکه فعالان تحول‌خواه تعلیم و تربیت است برای شبکه‌سازی و هم‌افزایی میان معلمان، دانشجویان، مدیران، فعالان فرهنگی، مدارس، مؤسسات، اهالی رسانه و حتی دانش‌آموزان و والدین دغدغه‌مند در حوزه تعلیم و تربیت.


چهارسوق در سال 1392 توسط جمعی از فعالان حوزه آموزش کشور برای ارائه تجارب بومی تعلیم و تربیت در قالبی شایسته و تأثیرگذار متولد شد. به‌تدریج رشد کرد و اکنون کانون شکل‌گیری یک شبکه مردمی گسترده و اثرگذار در حوزه آموزش شده است. دهمین رویداد چهارسوق با حضور نزدیک به 600 نفر از سراسر کشور به بزرگ‌ترین گردهمایی مردمی فعالان تعلیم و تربیت کشور تبدیل شد. در ده نشست گذشته چهارسوق، 76 سخنرانی توسط طیف وسیعی از افراد مرتبط با حوزه آموزش نظیر معلمان موفق، مدیران ارشد نظام آموزشی، اساتید دانشگاه، نویسندگان و طراحان ارائه‌شده است.

چهارسوق در مسیر تکامل خود و با فراتر رفتن از قالب رویداد، در آستانه تبدیل‌شدن به یک جریان اجتماعی آموزشی تحول‌خواه است و رویداد یازدهم یکی از اجزای مهم این جریان خواهد بود. رویداد یازدهم چهارسوق با برنامه‌هایی نظیر سخنرانی‌های ناب در حوزه تعلیم و تربیت، فعالیت‌ها و بازی‌های مشارکتی، فعالیت‌های شبکه ساز، میدان کاروبار و ساخت مستند توسط دانش‌آموزان میزبان صدها نفر از فعالان آموزشی کشور خواهد بود. «پویش آرزوها» با هدف تقویت امید و هم‌افزایی خواسته‌های فعالان تعلیم و تربیت کشور به‌عنوان یکی دیگر از اجزای چهارسوق یازدهم اجرا خواهد شد. از طرفی، شبکه اجتماعیِ مجازی چهارسوق بستری بی‌نظیر برای شبکه‌سازی، مشارکت و هم‌افزایی فعالان در مسیر تحول نظام آموزشی کشور فراهم می‌آورد.

کد تخفیف اختصاصی هر بلیت در توضیحات همان بلیت در صفحه ثبت‌نام آمده است.
معرفی رویداد یازدهم چهارسوق

سخنرانی‌ها

سخنرانان چهارسوق از میان افرادی انتخاب می‌شوند که در حوزه تعلیم و تربیت دارای نظریه، تجربه یا ایده بومیِ نوآورانه، ارزشمند و امیدبخش باشند. انتخاب سخنرانان از طریق فراخوان عمومی و نیز جستجو در جامعه فعالان تعلیم و تربیت صورت می‌گیرد. پس از انتخاب هر سخنران، فعالیت‌های طراحی ساختار سخنرانی، نوشتن متن و تمرین سخنرانی، با همراهی و مربی‌گری راهبر سخنران صورت می‌گیرد تا بهترین و جذاب‌ترین ارائه ممکن آماده شود. در نهایت، هر یک از سخنرانان طی 15 دقیقه ماحصل تجارب و ایده‌هایشان را با مخاطبین رویداد چهارسوق در میان خواهند گذاشت.

ارائه‌دهندگان چهارسوق یازدهم

پویش آرزوها

هر یک از ما نقشی را در نظام آموزشی بر عهده داریم. مهم نیست این نقش بزرگ باشد یا کوچک، بلکه مهم این است که در مسیر تحول نظام آموزشی نقش‌آفرینی کنیم؛ چراکه تحول از خود ما آغاز می‌شود. اولین گام در مسیر تحول، خواستن است؛ خواستنِ آنچه باید باشد. پویش آرزوهای چهارسوق، حرکتی است جمعی که به صورت مجازی و در تارنمای چهارسوق برگزار می‌شود و در آن خواسته‌های تحولی جامعه فعالان آموزش جمع‌آوری و به نمایش گذاشته می‌شود. پویش آرزوها جهت‌گیری آینده نظام آموزشی را نشان خواهد داد.

شبکه‌سازی

مهم‌ترین کارکرد جامعه چهارسوق برقراری ارتباط میان فعالان تعلیم و تربیت برای توانمندسازی و هم‌افزایی اعضای این جامعه است. در چهارسوق یازدهم فضاسازی ویژه‌ای اجرا می‌شود تا شبکه‌سازی مؤثر را میان شرکت‌کنندگان در رویداد تسهیل کند؛ به‌طوری‌که شرکت‌کنندگان بتوانند افراد فعال را در موضوعات مورد نظرشان پیدا کنند و با یکدیگر گفت‌وگو کنند. در این فضا جمعی از سخنرانان رویدادهای پیشین، صاحب‌نظران و فعالان حوزه تعلیم و تربیت نقش‌آفرینی خواهند کرد.

کلیپ گزیده ارائه‌های چهارسوق دهم – آذرماه 1396

بازی و فعالیت‌های فردی و گروهی

در رویداد «چهارسوقِ» یازدهم از بازی‌ها و فعالیت‌های متنوعی برای ایجاد نشاط و انرژی و تسهیل فرآیند شبکه‌سازی استفاده می‌کنیم. طراحی این بخش ناظر به ارزش‌های زیر است:

1. نشاطِ حاصل از یادگیریِ جمعی؛

2. حس خوب ناشی از ساختنِ چیزی؛

3. لذت از زیبایی بصری رنگ‌ها؛

4. توجه به سبک‌های یادگیری؛

5. تجربۀ یادگیری و بازی با اسباب‌بازی‌های باکیفیتی از تولیدکنندگان داخلی.

میدان کاروبار

حوزه استارتاپ‌های آموزشی، حوزه نوپایی در فضای استارتاپی کشور است. یکی از مسائل این حوزه ارتباط کم‌رنگ فعالان استارتاپی با فعالان آموزشی است. بخش میدان کاروبار رویداد چهارسوق، باهدف مطرح‌شدن استارتاپ‌های آموزشی در فضای استارتاپی کشور و نیز تقویت ارتباط فعالان آموزشی و فعالان استارتاپی برگزار می‌شود. این بخش شامل دو برنامه اصلی است. برنامه استندآپ ایده که در آن افراد و گروه‌هایی که توان راه‌اندازی یک استارتاپ آموزشی را دارند شناسایی و توانمند می‌شوند؛ و بخش دورهمی استارتاپ‌های باسابقه‌تر حوزه آموزش که باهدف تبادل تجربیات و برقراری ارتباطات برگزار می‌شود.

رویداد ساخت و اکران فیلم مستند دانش‌آموزی

در این رویداد ابتدا دانش‌آموزان در کارگاه آموزش‌ فیلم‌سازی شرکت می‌کنند. پس از فراگیری اصول اولیه ساخت مستند و فیلم‌برداری، در گروه‌های 4نفره و در فضای برگزاری رویداد چهارسوق به صورت عملی به تصویربرداری و تدوین یک فیلم کوتاه می‌پردازند. سپس گروه‌هایی که موفق به ساخت فیلم شوند آثارشان در سالن  اصلی رویداد جهت اکران عمومی به نمایش گذاشته می‌شود.

نشست مسئولیت اجتماعی نرم حوزه تعلیم و تربیت

یکی از عرصه‌های حضور موفق خیرین و فعالان عرصه نیکوکاری در دهه‌های گذشته، حرکت «مدرسه سازی» بوده که با همتی بلند، آثار و برکات فراوانی در کشور به همراه داشته است. فرآیند تعلیم و تربیت، فرآیندی پیچیده و دارای معماری چندلایه است. لایه‌های عملیاتی و سخت‌افزاری این نظام، مشهودتر و لایه‌های انسانی، نظری و نرم‌افزاری آن ناپیداتر هستند. مشهودتر بودن و زودبازده‌تر بودن لایه‌های عملیاتی، ناخودآگاه توجه را به سمت پدیده‌های موجود در این لایه جلب می‌نماید. لذا پدیده‌هایی چون ساختمان مدرسه، تجهیزات آموزشی و نوشت‌افزار به‌علت ملموس‌تر بودن‌شان بیشتر مورد توجه نیک‌اندیشان و مدیران نظام آموزشی قرار گرفته است. از‌آن‌جا که محرومیت سخت‌افزاری بیش‌تر به چشم می‌آید، توجه بسیاری از علاقه‌مندان به نقش‌آفرینی در بهبود نظام تعلیم و تربیت، بر نیازهای سخت‌افزاری مناطق کم‌برخوردار از نظر اقتصادی متمرکز می‌شود.

«نشست مسئولیت اجتماعی نرم حوزه تعلیم و تربیت» به‌عنوان یکی از اجزای یازدهمین رویداد نوآوری‌های چهارسوق، اهمیت و لزوم سوق پیدا کردن تدریجی توجه و پشتیبانی‌های خیرین و بنگاه‌های اقصادی به سمت لایه‌های نرم نظام تعلیم و تربیت را موضوع ارائه صاحب‌نظران این حوزه و گفتگوی علاقه‌مندان قرار داده است.

این نشست شامل چهار ارائه با محوریت مسئولیت اجتماعی و نیکوکاری در لایه‌های نرم نظام تعلیم و تربیت توسط آقایان مهدی نوید ادهم، رضا درمان، نعمت‌الله موسی‌پور و محمد آزین و پرسش و پاسخ با ارائه‌دهندگان خواهد بود.

اولین جایزه خبر تعلیم و تربیت ایران

با توجه به اهمیت نشر اخبار و اطلاع‌رسانی خبری از رویدادها، مسائل و چالش‌های عرصه‌ تعلیم و تربیت و ضرورت ایجاد جریان خبری از حرکت‌های امیدآفرین و رو به جلو در فضای آموزش و پرورش ایران، جامعه فعالان تعلیم و تربیت چهارسوق اولین دوره اهدای «جایزه خبر تعلیم و تربیت ایران» را برگزار می‌کند.

مخاطبان این جایزه تمامی خبرنگاران، روزنامه‌نگاران، فعالان خبر در رسانه‌های صوتی و تصویری و اهالی قلم در حوزه‌ی تعلیم و تربیت هستند.

پذیرایی از شرکت‌کنندگان توسط دانش‌آموزان

وعده‌های پذیرایی رویداد شامل صبحانه، ناهار و میان وعده‌ها است.  این وعده‌ها توسط دانش آموزان تهیه، بسته‌بندی و در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت. وعده‌ها غذایی شامل غذاهای ساده، سبک و کم‌حجم خواهد بود.


پیشبرد گام‌به‌گام و صحیح جریان اجتماعی تحول‌خواهی در آموزش، به‌گونه‌ای که منجر به هم‌افزایی و هم‌آهنگی فعالان آموزشی کشور شده و به‌تدریج اثرگذاری خود را بر نظام آموزشی کشور آشکار نماید، نیازمند مشارکت جدی و گسترده همه دغدغه‌مندان حوزه تعلیم و تربیت است. امید است با مشارکت همه فعالان این حوزه، به‌زودی شاهد آینده روشن‌تر نظام تعلیم و تربیت کشور باشیم.

رویداد چهارسوق، یک رویداد عام‌المنفعه است، و بنیان‌گذاران و برگزارکنندگان این رویداد هیچ‌گونه سودی از محل درآمدهای رویداد ندارند و مازاد احتمالی منابع مالی رویداد به‌طور کامل در توسعه چهارسوق و حمایت از نوآوری و تحول‌خواهی در حوزه تعلیم و تربیت مصرف خواهد شد.


چه کسانی در رویداد یازدهم حضور خواهند داشت؟

در زمان بین سخنرانی‌ها می‌توانید با صدها معلم، مدیر، متخصص، دانشجو و فعال جامعه‌ی تعلیم و تربیت کشور آشنا شده، با آن‌ها گفت‌وگو کنید و از این طریق شبکه‌ی ارتباطی خود را گسترش دهید.
به جز سخنرانان رویداد یازدهم که در فضای شبکه‌سازی حضور خواهند داشت، فهرست زیر شامل نام برخی از سخنرانان پیشین چهارسوق است که تا کنون در رویداد ثبت‌نام کرده‌اند.

 • مهدی نوید ادهم – دبیر شورای عالی آموزش و پرورش
 • علی زرافشان – معاون وزیر
 • محمدحسن داوودی – مدیر مدرسه کودکان کار صبح رویش
 • اردوان مجیدی – پژوهشگر
 • محمد آزین – طراح نظام‌های آموزشی
 • حازم فریپور – طراح مراکز علمی
 • احمدرضا اعلایی – مربی و بنیان گذار مدرسه
 • ثمانه ایروانی – معمار ساختمان‌های آموزشی
 • محمد نیرو – دبیر، پژوهشگر
 • امیرحسین حمداوی – مدیر مرکز آموزشی “کلبه آفرینش فکر”
 • امیرحسین اخوین –  معلم
 • وحید ولی –  معلم
 • بهرام جعفرزاده
 • محسن میگونی
 • اصغر حسین زاده – مربی
 • جعفر زیاری – طراح نرم‌افزار مدیریت مدرسه
 • خسرو داوودی – مولف کتاب درسی
 • جواد داروغه – مدرس دوره‌های ضمن خدمت
 • محمدرضا حشمتی – سردبیر رشد آموزش متوسطه
 • بهزاد دارابی – روان‌شناس
 • عرفان افشار
 • افشین دانش‌نژاد – سردبیر مجله کاوش
 • محمدرضا میبدی
 • روح‌الله رجبی – مربی و پژوهشگر
 • هادی عمرانی – معلم علوم تجربی دبستان
 • هیوا علیزاده – دبیر
 • محمدرضا جهانگیر – معلم و مدرس دانشگاه
 • منصور میرطاهری –  یا متخصص دیداری سازی داده ها و اطلاعات
 • محمدحسین شریفیان –  مدرس کارگاه‌های آموزشی
 • مجتبی مظاهری
 • فرزانه نوراللهی
 • محمدعلی اسماعیل زاده
 • این فهرست طی فرآیند ثبت‌نام به تدریج تکمیل می‌شود.

شما می‌توانید فهرست همه افراد ثبت‌نام شده تا این لحظه را در صفحه ثبت‌نام ببینید.


جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با دبیرخانه چهارسوق در ارتباط باشید:
02147341113
09029293339
09190126578

کد تخفیف اختصاصی هر بلیت در توضیحات همان بلیت در صفحه ثبت‌نام آمده است.